Je jen malá šance, že se mezi vámi najde někdo, kdo v životě ani na chvilku nehrál žádnou z LEGO her od studia TT Games. Ty zpočátku zažily obrovský úspěch, hlavně díky humornému znovunavštívení popkulturních filmových značek a jejich převedení do světa LEGO kostiček s možností kooperace pro více hráčů. Po zábavných prvních hrách se ale studio rozhodlo formulku opakovat a brzy už tyto tituly byly pouze kopií sebe sama. Lišily se prakticky jen tím, jakou značku si vzaly na paškál. Hratelnost byla stereotypní, beze změn a vždy vás hodila do jedné větší lokace, kde jste museli dělat to samé dokola, než jste se posunuli dál. Brzy se tak po těchto hrách sahalo hlavně kvůli nedostatku kooperačních titulů na konzolích.
Tvůrci se ale vrací a tentokrát s nejambicióznější LEGO hrou vůbec. Snaží se stavět na osvědčených principech, zároveň je ale zmodernizovat a nabalit na ně několik nových prvků. To vše v otevřeném městě Gothamu, s vlastním příběhem mapujícím celý život Bruce Waynea už od jeho začátku. Zda se studiu podařilo ukočírovat své ambice v povedený zážitek, se právě dozvíte.
Recenzovaná verze: PC
Já osobně jsem velkým fanouškem komiksového DC univerza a příslib toho, že si tvůrci vytvoří vlastní příběhový rámec, do kterého nasoukají veškeré nejdůležitější momenty z Batmanova života, mě velmi lákal. Ano, jistá skepse z podivné a špatně dramaturgicky pojmuté splácaniny ve mně sem tam probleskla, ale po prvních hodinách ve hře byly všechny obavy úspěšně vymýceny. Musím totiž říct, že se tu na prostoru zhruba 15 až 20 hodin herní doby podařilo vytvořit funkční příběh. I přes rychlé tempo vám dokáže dostatečně představit kompletní Batmanův svět, jednotlivé postavy, dát jim prostor a zároveň více ukázat jejich upravený charakter i možnost si k nim vytvořit vztah.

Za sebe musím říct, že mě tu bavil Gordon a jeho buddy comedy část s Batmanem, ale i linka s Catwoman či velmi vtipně provedený origin Dicka Graysona. Co mě doteď udivuje, je fakt, že se i přes notnou dávku humoru podařilo každé postavě dát v rámci možností LEGO hry nějakou hloubku. Linky, ve kterých sledujete třeba právě rozvíjející se vztah s Catwoman, mají přirozený vývoj a baví vás je sledovat. Dokonce na mě samotné příběhy postav někdy fungovaly lépe než humor.
Toho tu je opravdu velké množství, od vizuálních gagů po konverzační vtípky. Je sice pravda, že v některých instancích dle mého převládá více prvoplánový dětinský humor a na můj vkus tu bylo až moc výkalů různé zvěře. I tak je tu ale i velké množství chytrých fórů a kvalitně zakomponovaných odkazů v rámci DC univerza. Když se na to naladíte, budete se po celou dobu velmi příjemně bavit. Já si to ve výsledku užil, několikrát jsem se dobře nasmál a slabší momenty mi často vykompenzovaly samotné charaktery, které mě bavilo sledovat. Tuto alternativu Bruce Waynea jsem si vyloženě zamiloval a řadím ji k jedné z nejoblíbenějších. Pomohl tomu i velmi kvalitní dabing, který vám každou postavu skvěle prodá. Když se to navíc podpoří soundtrackem kombinujícím motivy napříč Batmanovým universem, jedná se o výborný zážitek.
Humor samozřejmě vždy patřil k pilířům LEGO her, ale v pozdějších fázích starších dílů už ho často nedokázal podržet stereotypní design úrovní. Tady se tvůrci poučili. Celou hratelnost nejen obměňují, ale přidali do ní i výraznou infuzi DNA Arkham série, kterou tato hra místy opravdu velmi připomíná. Utvrzuje to i fakt, že se na jejím designu podíleli někteří vývojáři právě z ní. Pojďme si proto nejdřív projít ty největší změny a známější strukturu úrovní si necháme až ke konci.

Nejvíc vás asi trkne grafická stránka, která je naprosto dechberoucí. Pod záštitou Unreal Enginu 5 kostičkový Gotham nikdy nevypadal lépe. Od nasvícení, kdy tu najdete potemnělé uličky, neonem osvícené pajzly, kolem projíždějící nadzemku, civilisty i auta, to celé působí v nádherných detailech. Nejvíc se mi líbil LEGO Gotham v dešti, kdy vidíte kapky stékat po samotných kostičkách i postavách.
Pohyb městem mě opravdu bavil a napomohla tomu i vozidla, díky nimž se můžete volně přesouvat napříč celým Gothamem a jeho různými částmi, do kterých je rozdělen bez loadingů. Dopravní prostředky tu máte dva: Batmobil, jemuž můžete pomocí collectibles odemykat různé varianty, které se objevily napříč komiksy, filmy a hrami, a potom motorky. Musím hlavně pochválit jízdní model Batmobilu, který má opravdu váhu. Když řežete zatáčky do smyku, nemáte pocit, že ovládáte papír. Jde cítit, že se jedná o těžší vozidlo, a ovládá se naprosto skvěle, což mě vyloženě překvapilo.
Krom toho máte možnost volně plachtit po městě a využívat to jako náhradní formu dopravy místo vozidla. Na škodu ale může být absence minimapy, která by vám lépe ukazovala, co je kolem vás. Takhle se vám vždy zobrazí jen navigační bod hlavní příběhové mise nebo vámi označeného místa, což mi přišlo trochu nepraktické. Hlavně když je okolo velké množství vedlejších aktivit a potřeba rozklikávat velkou mapu, abych si vše prohlédl, mi připadala jako krok navíc.

Samotné vedlejší aktivity jsou mixem Arkham série a klasických LEGO her. Najdete tu například Riddlerovy hádanky, které jsou sice jednoduchým, ale příjemným zpestřením. Poté různé poschovávané předměty, jako Waynetech boxy, které ukrývají body vylepšení pro vaše udělátka. Také tu jsou závody na čas či možnost si skrze menší vedlejší mise odemykat vstup do kanalizací, které slouží jako místa pro rychlý přesun po mapě. Tyto pasáže mají formu kratších instancí, kdy musíte vždy vstup do kanalizace odemknout pomocí gadgetů a druhých postav.
Ano, i v této hře je coop složka hlavní a odvíjí se od ní design celého titulu. Pokud budete hrát sólo, hra vás často bude nutit přepínat mezi postavami za účelem využití jejich gadgetů. Například Gordon má žvýkačkovou zbraň, která dokáže zaplácnout díru či rozbít odkrytý mechanismus. Robin zase pomocí lanové zbraně umí propojit dva vzdálenější předměty a přitáhnout je k sobě. V příběhových misích vás většinou hra bude nutit přepínat jen mezi Batmanem a dalším parťákem, který je pro danou kapitolu hlavní. Ve vedlejších aktivitách už je místy potřeba postavy v některých hádankách střídat a vybírat toho správného z nabídky.

Kromě gadgetů se ale liší i v souboji. Ne nějak zásadně, ale právě díky vychytávkám, které mohou používat, působí každý trochu jinak. Robin může například dva nepřátele svázat k sobě lanem a útočí pomocí svých Escrima sticks. Samotné potyčky s protivníky jsou ve stylu Arkham série. Musíte správně časovat odrážení nepřátelského útoku a následně zasadit protiúder. Vaše postava útok odrazí nebo naváže úderem i z větší dálky, kdy k nepříteli rázem přeskočí.
Souboje jsou fluidní a spíš působí, že mlátíte masitá NPC než LEGO kostičky. Překvapilo mě také, jak v nich můžete místy využívat prostředí. Například někoho strčíte na otevřený gril, což doprovodí vtipná reakce, jiného prohodíte přes zábradlí nebo hodíte do odpadkového koše. Jsou to velmi příjemné detaily. I když je později soubojů opravdu hodně a kvůli malé variaci nepřátel začnou být stereotypní, jejich fluidnost v kombinaci s reakcemi prostředí a používáním gadgetů je dokázala držet svěží poměrně dlouho. Podobný problém se bohužel týká i samotných příběhových misí, u kterých se časem také začne ozývat určitá repetitivnost.

Když už jsem nakousl mise, tak právě ty asi nejvíc nesou stopy minulé struktury LEGO her. Jen pro připomenutí, ty často fungovaly tak, že jste měli větší lokaci, ve které bylo nutné řešit vícero problémů na různých stanovištích, a až poté jste se mohli posunout dál. Často to bylo frustrující a tempo tím postupně dost uvadalo. Tady oceňuji snahu dát tomu větší punc filmově dobrodružné hry. Hra vás nenutí řešit příliš mnoho věcí na jednom místě, ale v poměrně rychlejším sledu vás v rámci jedné mise protáhne vícero lokacemi. Ty jsou například protkány nutností šplhat po římsách či přeskakovat přes překážky.
Mimo to se ale stále jedná o klasické využití gadgetu na něco, čím si zpřístupníte další věc, kterou pak použijete k odemčení cesty dál. Případně rozbijete tři předměty a z nich něco postavíte. Variace těchto hádanek je poměrně podobná a kvůli tomu se napříč hrou bohužel dostavuje stereotyp. Často budete vykonávat prakticky ty samé úkony, které vás ani nenutí přemýšlet, až na pár výjimek. K dobru je, že se k vám postupem příběhové kampaně přidají postavy s jinými udělátky, takže dostanete nové variace prakticky na to samé. Třeba u Catwoman možnost přivolat si kočku a dostat se s ní skrze menší otvory pro kýžený předmět. I tak mi to ke konci začínalo lehce vadit.
Určitě bych se do budoucna nebál tyto pasáže více ostříhat a dát klidně o něco kratší, ale výrazněji dobrodružně filmovou jízdu. Nebo bych u hádanek obtížnostně přitvrdil a kreativněji si s nimi vyhrál.

Ani stealth pasáže, které se objevují v některých misích, příliš nefungují. Nepřátel je kolem opravdu velké množství a samotná tichá likvidace je v rámci animací poměrně těžkopádná a dlouhá, takže je snadné všechny zalarmovat. Frustrující bylo, že i když upozorníte někoho na střeše, kdo je dál od všech ostatních, máte smůlu a jde po vás kompletně celé osazenstvo. To je prostě škoda.
Nemohu ale hře upřít snahu vymanit se ze zajeté škatulky. Tvůrcům se to vlastně i podařilo, jen tu přetrvávající stereotypní rámec pořád zůstal. A to i přes pár povedených miniher, jako je tanec či identifikování podezřelých látek. I ty jsou ale obtížnostně směšné. Nechci, aby to vyznělo příliš negativně. Mise i přes stereotyp odsýpají díky tomu, že jsou často protkány cutscénami či vtipnými scénkami. Na rozdíl od starých her tu také nejste dlouho na jednom stejném místě. Vypilovat by to ale rozhodně šlo.
Jinak je můj názor velmi pozitivní. Celou hru jsem si užil, velmi se pobavil a moje láska k LEGO hrám tím byla znovu vzkříšena, což beru jako obrovský úspěch.
LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight je v zásadě obrovský krok kupředu ve všech směrech. Není to ale bez několika zakopnutí. Přetrvávající stereotyp se i tak daří dobře maskovat a ve výsledku se jedná o zábavnou hru plnou ujetého humoru, sympatických postav, výborného soubojového systému a jízdního modelu, který připomene milovanou Arkham sérii. Pro fanoušky DC povinnost.
Za recenzní kopii děkujeme společnosti Warner Bros. Games
+ Klady
- Nádherný Gotham
- Povedený příběh se sympatickými postavami
- Postupné odemykání novinek v hratelnosti
- Arkhamovské souboje a jízdní model
- Velká řada příjemných aktivit
- Soundtrack a dabing
- Zápory
- V pozdější fázi silnější stereotyp misí
- Malá variabilita nepřátel
- Místy až zbytečně lehké i na vyšší obtížnost